Általánosságban Japánról
Zászló: Címer:
Területe: 377, 819 négyzetkilométer
Lakosság: 126, 974, 628 fő (2002)
Főváros: Tokyo
Államforma: alkotmányos monarchia
Közigazdaság: 47 prefektúra
Nyelv: japán
Pénznem: 1 jen = 100 sen = 1000 rin
Az Ázsia keleti partjai mentén fekvő négy nagyon és több ezer kis sziget alkotja a mai Japánt, amelynek történelme az i.e. 5. században kezdődött. A buddhizmus elterjedése után Japán abszolút monarchiává alakult, élén a császárral, aki az akkori fővárosból, Narából gyakorolta korlátlan hatalmát. A birodalom hanyatlása után, a 21. században kezdődött a tartományi nemesség, a sógunk uralma.
A császár 1867-ben visszaállította hatalmát, egy óriási modernizációba fogott. A császárság székhelye Tokyóba került át, az 1889-es alkotmány japánt illetve a 20. század elején több hódító háborút folytatott szomszédaival, elfoglalta Koreát és Tajvant. A japán hadsereg 1931-ben megszállta Mandzsúriát. Németország oldalán belépett a második világháborúba, majd az ország amerikai megszállás alá került, a teljes függetlenségét csak 1950-ben kapta vissza.
A mai japán zászló a Tokugawa-sógunak idejéből származik. A neve Hi-no-maru (napkorong zászló), amely megfelel az ország nevének is: a Felkelő Nap Országa. A zászló fehér, közepén egy vörös koronggal. Az eredeti zászlót 1870-ben fogadták el nemzeti és tengeri lobogóként. Az 1999-ben elfogadott törvény szerint a vörös korong átmérője a zászló szélességének 3/5-e. A zászló oldalainak az aránya 2: 3.
A hadilobogó szintén fehér, de azon a napsugarakat is megjelenítették, tizenhat nyújtott vörös háromszöggel. A napkorongot a rúd felé tolták el. A hadizászlót 1889 óta használják. Oldalainak aránya 2: 3.
A fehér hagyományos japán szín, tisztelete és a tisztaságot fejez ki, a vörös jelképezi a napot, a szenvedélyt, az őszinteséget és a lelkesedést.
A császár zászlója vörös, közepén a címerként is használt krizantém-csillaggal, amely aranysárga színű. A császári család több tagjának is van zászlója, a császárnőé megegyezik az uralkodóéval, de fecskefarkú.
Az ANJU nép, Japán eredeti őslakossága már csak kis számban él Hokkaido szigetének északi részén. Saját nemzeti zászlójuk van, amely kék színű, közepén egy vörös és fehér színű jelképpel. A kék az eget és a tengert, a szimbólum pedig az jelképezi, hogy az anju kultúrát sohasem felejtik el. A zászlót, 1973 ót használják.
Japán prefektúrái:
Aichi
Akita
Aomori
Chiba
Ehime
Fukui
Fukuoka
Fukushima
Gifu
Gunma
Hiroshima
Hokkaidö
Hyögo
Ibaraki
Ishikawa
Iwate
Kagawa
Kagoshima
Kanagawa
Köchi
Kumamoto
Kyöto
Mie
Miyagi
Miyazaki
Nagano
Nagakasi
Nara
Niigata
öita
Okayama
Okinawa
Ösaka
Saga
Saitama
Shiga
Shimane
Shizuoka
Tochigi
Tokushima
Tokió
Tottori
Toyama
Wakayama
Yamagata
Yamaguchi
Yamanaschi
Japán tengerentúli területei (szigetcsoportok):
Japánhoz tartoznak a tőle délkeletre elhelyezkedő, valamint a Csendes-óceán nyugati részén fekvő, korábban amerikai fennhatóság alatt lévő szigetcsoportok is. A zsászlók az egyes szigetek emblámáját viselik, oldalainak aránya 2:3:
Aogashima
Kozujima
Miakejima
Mikurajima
Niijima
Ogasawara
Oshima
Toshima. |