ltalnossgban Japnrl
Zszl: Cmer:
Terlete: 377, 819 ngyzetkilomter
Lakossg: 126, 974, 628 f (2002)
Fvros: Tokyo
llamforma: alkotmnyos monarchia
Kzigazdasg: 47 prefektra
Nyelv: japn
Pnznem: 1 jen = 100 sen = 1000 rin
Az zsia keleti partjai mentn fekv ngy nagyon s tbb ezer kis sziget alkotja a mai Japnt, amelynek trtnelme az i.e. 5. szzadban kezddtt. A buddhizmus elterjedse utn Japn abszolt monarchiv alakult, ln a csszrral, aki az akkori fvrosbl, Narbl gyakorolta korltlan hatalmt. A birodalom hanyatlsa utn, a 21. szzadban kezddtt a tartomnyi nemessg, a sgunk uralma.
A csszr 1867-ben visszalltotta hatalmt, egy risi modernizciba fogott. A csszrsg szkhelye Tokyba kerlt t, az 1889-es alkotmny japnt illetve a 20. szzad elejn tbb hdt hbort folytatott szomszdaival, elfoglalta Koret s Tajvant. A japn hadsereg 1931-ben megszllta Mandzsrit. Nmetorszg oldaln belpett a msodik vilghborba, majd az orszg amerikai megszlls al kerlt, a teljes fggetlensgt csak 1950-ben kapta vissza.
A mai japn zszl a Tokugawa-sgunak idejbl szrmazik. A neve Hi-no-maru (napkorong zszl), amely megfelel az orszg nevnek is: a Felkel Nap Orszga. A zszl fehr, kzepn egy vrs koronggal. Az eredeti zszlt 1870-ben fogadtk el nemzeti s tengeri lobogknt. Az 1999-ben elfogadott trvny szerint a vrs korong tmrje a zszl szlessgnek 3/5-e. A zszl oldalainak az arnya 2: 3.
A hadilobog szintn fehr, de azon a napsugarakat is megjelentettk, tizenhat nyjtott vrs hromszggel. A napkorongot a rd fel toltk el. A hadizszlt 1889 ta hasznljk. Oldalainak arnya 2: 3.
A fehr hagyomnyos japn szn, tisztelete s a tisztasgot fejez ki, a vrs jelkpezi a napot, a szenvedlyt, az szintesget s a lelkesedst.
A csszr zszlja vrs, kzepn a cmerknt is hasznlt krizantm-csillaggal, amely aranysrga szn. A csszri csald tbb tagjnak is van zszlja, a csszrn megegyezik az uralkodval, de fecskefark.
Az ANJU np, Japn eredeti slakossga mr csak kis szmban l Hokkaido szigetnek szaki rszn. Sajt nemzeti zszljuk van, amely kk szn, kzepn egy vrs s fehr szn jelkppel. A kk az eget s a tengert, a szimblum pedig az jelkpezi, hogy az anju kultrt sohasem felejtik el. A zszlt, 1973 t hasznljk.
Japn prefektri:
Aichi
Akita
Aomori
Chiba
Ehime
Fukui
Fukuoka
Fukushima
Gifu
Gunma
Hiroshima
Hokkaid
Hygo
Ibaraki
Ishikawa
Iwate
Kagawa
Kagoshima
Kanagawa
Kchi
Kumamoto
Kyto
Mie
Miyagi
Miyazaki
Nagano
Nagakasi
Nara
Niigata
ita
Okayama
Okinawa
saka
Saga
Saitama
Shiga
Shimane
Shizuoka
Tochigi
Tokushima
Toki
Tottori
Toyama
Wakayama
Yamagata
Yamaguchi
Yamanaschi
Japn tengerentli terletei (szigetcsoportok):
Japnhoz tartoznak a tle dlkeletre elhelyezked, valamint a Csendes-cen nyugati rszn fekv, korbban amerikai fennhatsg alatt lv szigetcsoportok is. A zsszlk az egyes szigetek emblmjt viselik, oldalainak arnya 2:3:
Aogashima
Kozujima
Miakejima
Mikurajima
Niijima
Ogasawara
Oshima
Toshima. |