NEVEK UTTAGJAI
Hogyha japnul nztek animket hallatjtok, hogy a szereplk a msik nevhez klnbz uttagokat raknak. Ezeket a val letben a japnoknak illik, st ktelessgk hasznlni, hacsak nincs az egynnel belssges viszonya.
Br gondolom ezekkel mindenki tisztba van, aki mr benne van a tmban, de mg gy is lehetnek tvedsek. Ezrt gondoltam, hogy sszegyjtk nhny, ismert megszltst, de lehetsges, hogy ennl mg tbb is van.
chan - A sok japn megszltsi forma kzl (amik az udvariassg szintjtl fggen klnbznek) az egyik. A nv utn teszik ket. A legbenssgesebb megszltsi forma, hasznlata a felek kztt kzvetlen viszonyt felttelez. Kedveskedsknt is hasznljk
kun - Egy msik megszltsi forma. ltalnos, mindenki ltal hasznlhat, fiatalokra mondjk. Lnyokra, fikra egyarnt rvnyes, de a kznyelv inkbb a fikra hasznlja.
sama - Tiszteletteljes megszlts, felnttet hvnak gy, aki rangban, korban a beszl felett ll.
san - Az ltalnos, felntteknek kijr udvarias megszltsi forma. Udvariatlansg enlkl megszltani valakit, hacsak nem vagyunk vele benssges viszonyban. (Mint ahogy udvariatlansgnak szmt valakit csak simn a nevn szltani, az aktulis -san, -kun, -sama stb. nlkl)
sempai - Udvarias megszltsi forma azokkal szemben, akik ugyanabban a dologban elttnk jrnak, pl: az iskolban a dikok gy szltjk a magasabb osztlyba jr trsukat, munkahelyen az idsebb, tapasztaltabb kollgt. (Inoue-sempai)
sensei - Nagyon tiszteletteljes megszlts, sz szerinti jelentse "elbb szletett". Olyanokat tisztelnek meg vele, akit pldakpknek tekinthetnek, nagyon kivlak valamiben, tiszteletet s megbecslst bresztenek mindenkiben. Ez a megnevezs jr az oktatknak, tantknak, orvosnak stb. Nlunk is hasznljk a keleti kzdsportok edzinek megnevezsre, ugyanezzel a jelentssel.
onee-chan/san/sama - Kisebb lny testvr.
onee-chan/san/sama - Nagyobb lny testvr.
onii-chan/san/sama - Kisebb fi testvr.
onii-chan/san/sama - Nagyobb fi testvr.
ojii-chan/san/sama - gy hvhatjuk a nagyapnkat, vagy egy nagyon ids ffit.
obaa-chan/san/sama - gy hvhatjuk a nagyanynkat, vagy egy nagyon ids asszonyt.
dono - Ez a sama-hoz hasonl udvarias megszlts. Rgen ezt is uraknak mondtk, manapsg viszont hivatalos levlben hasznlt uttagg vlt.
tachi - Nem csak nevek, de llnyek szavai utn is hasznlt kifejezs, ami nem helyettesti az elz uttagokat, hanem azok utn ll. A szemlyes nvmsoknl a tbbesszmot jelezheted vele, de valjban azt jelenti, hogy " s a trsasga". ppen ezrt annak a neve utn teheted ki, akire gy utalsz, hogy nincs egyedl |