KZPKORI JAPN KZELHARCI FEGYVEREK
I. Vgfegyverek
1, Tanto: rvidpengj fegyver, tulajdonkppen tr, vagy ks. Pengje a szoksos „japn penge” tpus, tulajdonkppen egy mini katana.

2, Wakizashi (rvidkard) : a teljes hossza krlbell fl mter, ms tekintetben szintn gy nz ki, mint egy kicsinytett katana. Gyakran is hordtk kiegszt fegyverknt nagyobb trsa mellett.

3, Kodachi: kevesek ltal ismert/elismert fegyver, mivel nagyon knny sszetveszteni a wakizashival. Csupn pengehossza, mely tbb lehet 5-10 centivel (2 shaku), s hajltottabb formja klnbzteti meg. Pengevastagsga tekintetben is nmileg ersebb.

4, Katana: A katana a klasszikus japn kard. A katana-t tbbnyire bkben hordtk, csatba a nagyobb s nehezebb tachi-t vittk. lvel felfel hordtk, kzvetlenl az vbe tzve, a kirnts gyorsabb ttele miatt. A jellegzetesen hajltott vnek az az oka, hogy az egyenes kardok eltrtek, amikor igazn kemny s ellenll felletbe tkztek (sisak, pncl, msik kard), illetve az velt pengt knnyebb kihzni a hvelybl. Az igazn minsgi kardokat csak a legjobb kardmesterek ksztettk, hossz hnapok kitart munkjval, szmtalan ritulval vezve. A kard ksztsnek tudomnya aprl fira, mesterrl tantvnyra szllt.

 
A katana s a penge rszei
5, Ninja-to: mint a nevbl is kiderl, a nindzsk kardja. ltalnos tvhit, hogy csak egyenes pengj kardot hasznltak, hiszen olyan kardot hasznltak, amilyennel ppen rendelkeztek, mg maga a ninja-to is tbbnyire velt pengj volt, csak rvidebb mint a katana. Fleg azok kardok voltak veltek, amelyeket csataterekrl, vagy a kardkovcsok kidobott, selejtes kardjai kzl gyjtttek be. A nindzsa kardja egyszer, dszts nlkli. A markolatvd (tsuba) is tbbnyire csak egy ngyszg vagy kr alak vaslemez.

6, Nodachi: (hossz kard) a nevhez illen hossz. 1,5 s 2 mter kztti hosszsg lehet. Tbbnyire ersen hajltott a pengje. Termszetesen ktkezes fegyver, mert habr viszonylag vkony a pengje, a hossza miatt mgis nehz s nagyon ell van a slypontja. A mretbl s a slybl addan csak teljes testtel s kellen ers vllakkal s kezekkel lehet eredmnyesen hasznlni.

7, Zanbato: A zanbato ("lszeletel szablya / ll kard") egy hossz nylhez erstett, klnsen nagy, ers s szles, alig velt pengj, durvn kidolgozott kard, amit fknt a Sengoku Jidai (1477-1568), a hborz tartomnyok idejn hasznltak. Arra fejlesztettk ki, hogy a lovasok all kivgjk a lovat, vagy hogy egyetlen csapssal megljk a lovast s akr a lovat is. Csak rvid ideig volt hasznlatban, mert tl nagynak s nehznek bizonyult, nem ritkn kt ember kellett a kezelshez.

II, Zzfegyverek
1, Tonfa: msik nevein tomfa vagy tuifa. Kb. 50 cm hossz kemnyfa rd vagy hasb, egyik vghez kzelebb merleges markolattal elltva. Fleg krkrs tsekre s csapsokra hasznljk, de a hosszabb felt befel fordtva az als karra irnyul tmadsok kivdsre is jl alkalmazhat. A rizs hmozshoz s fnyestshez hasznlt mezgazdasgi eszkzbl fejldtt ki. Szrmazsbl s egyszer elksztsi mdjbl is kvetkezik, hogy fleg a szegnyebb rtegek krben volt npszer.

2, Nunchaku: A fegyver se egy csphadarhoz hasonlt mezgazdasgi eszkz. Vdekez-tmad fegyver, klnsen nagyot lehet vele csapni, de hasznlhat szrsra, folytsra s fesztsre is. Eredetileg kt 20-30 cm hossz, 2-3 cm tmrj dsztelen, kr, hat- vagy nyolcszg keresztmetszet kemnyfbl kszlt, amelyek az egyik vgknl egy rvid ktllel, vagy lnccal voltak sszeerstve. A tonfa-val egytt Okinawa-rl szrmaznak, melyet elsknt hdtottak meg a japnok a feudlis korban.

3, Chigiriki: msik nevn furuzue gyakorlatilag egy lncos buzogny. Egy kb. 1-1,5 mter hossz fa (bambusz) bothoz erstett kb. 1-1,5 mteres lnc, a vgn egy fm sllyal, ami gyakran szgekkel volt kiverve. Szmos verzija ltezett, elfordult nyl nlkli, s a nyl belsejbe rejtett rvid lncos verzi is.

4, Tetsubo: egy nagyon rgi s nagyon nehz botfajta, tulajdonkppen egy megerstett szges bunk. Nehz tlgyfbl (vagy ppen tiszta fmbl) kszlt, a kzepe fmmel volt bortva, a vge pedig nagy fm szegecsekkel volt kiverve. Elgg ritka volt, ugyanis a nagy slya miatt csak kevesen tudtk eredmnyesen hasznlni, s mivel a mondabli dmonok (oni) kedvenc fegyvernek szmtott, ezrt nagy tisztelet vezte.

III, Szlfegyverek
1, Yari:(vagy so) a lndzsa japn neve. Mrete az egy mterestl az t mteresig terjed, s nhny kivtellel minden vltozata ktl. A hossz vltozatok neve nagae-yari, mg a rvidek mochi-yari illetve tae-yari. A rvidebbeket alapveten a szamurjok, mg a hosszabakat a gyalogos katonk hasznltk. A lndzsa hegye egyenes volt, mrete harminc centimtertl msfl mterig terjedt s ugyanolyan minsg aclbl kszlt mint a kardok s a nylhegyek, gy nagyon strapabr volt. Termszetesen ksztettek rosszabb minsgeket is, amelyeken ltalban nincs hamon, vagyis edzsvonal. A lndzsa nyele fbl kszlt, amire adott tvolsgonknt fmgyrket (semenage) szortottak, ezzel akadlyozva meg annak szthasadst. Erre akkor volt szksg, amikor a lndzsa hegye hossz nakago-val, vagyis lapos "nyllel" volt a fhoz erstve, ilyenkor ugyanis a ft be kellett hastanani hogy a nakago-t bele lehessen cssztatni (csapolni), ami termszetesen meggyengti azt. Ksztettek olyan pengket is, amelynek a vgre tokot kpeztek ki (ami gyakorlatilag egy cs), s ezt szortottk r a lndzsa nyelre (gy azt nem kellett bevgni). Ezt fukuro-yari-nak hvjk.
 
2, Naginata: a yari-hoz hasonl, de annl nehezebb, tbbnyire ovlis nyel, egyl fegyver. Gyakorlatilag egy kard pengjvel meghosszabbtott bot, s a penge kiindulsi pontjnl gyakran volt tsuba (markolatvd) is. A bot hossza tbbnyire a gazdja testmagassgval egyenl, amelyre ltalban kt vagy hrom shaku (60-90 cm) hossz, nehz, velt pengt erstettek. A legklnflbb mretben s pengvel ksztettk. A penge ksztsi mdja tbbnyire megyegyezett a kardok ksztsi mdjval. A nyl msik vghez nha ellensly volt erstve, amely elfordult tske alakban is.
(Egybknt Hakudoshinak is ilyen fegyvere van :))
Adok egy linket, ahol mg tbb fegyverrel ismerkedhettek meg:
http://www.fudoshindojo.hu/?load=content/fegyverek/fegyverek_menu_hu.php
Forrs: http://lovagrend.uw.hu/konyvtar/japanfegyver.html
|