JAPN ESEMNYNAPTR
A japnok t vszakot tartanak szmon, ezek a tavasz (=shunki), az ess vszak (=tsuyu), a nyr (=natsu), az sz (=aki) s a tl (=fuyu). Noha napjainkban - taln a globlis felmelegeds miatt- nem annyira kiszmthatak, mint hajdan, az vszakok ma is elklnthetk, s szmos, hagyomnyos mezgazdasgi matsurit, azaz nnepeket meghatroznak. Az orszg kt naptrhoz igazodik: rszint a vilgszerte hasznlatos Gergely-naptrhoz, rszint pedig, kisebb mrtkben a knai holdnaptrhoz. Mivel Japnban kt f valls l egyms mellett, az nnepek szma is ktszer annyi, mint amennyi a legtbb orszgban. Valjban annyi nnepi alkalom s nemzeti nnep szaktja meg a mindennapokat, hogy az v szinte hivatalos ceremnik, trtneti megemlkezsek, szent rtusok s fktelen nnepek sznes kavalkdjnak tnik.
Akkor nzzk meg, hogy mik is ezek az nnepek.
TAVASZ:
A tavasz hivatalosan nem kezddik el a cseresznyefk prilis elejn, kzepn szoksos virgzsa eltt, mgis ekkor mr megenyhl az id. Orszgszerte cseresznyevirg-estlyeket adnak. A golden week idejn, az aranyhten (prilis 29. s mjus 5. kztt) a japnok tmegesen elutaznak.
Mrcius:
Omizu-tori (vznt nnep mrc. 1-14.), Nara. A Todaji templomban mrcius 13-n hajnali 2 rakor si, szent zene dallamaira ritulisan vizet ntenek. A 8. szzad ta ez adja meg a tavasz kezdetnek jelt. Egy szent ktbl vz zdul al, s hatalmas fklyk tzvel megtiszttjk.
Hina matsuri (babannep mrc. 3.), Japn-szerte. A jtk babkat Heian kori (794-1191) ruhkba ltztetve kirakjk a hzakban. A lnyok nnepe.
Kasuga szently nnepe (mrc. 13.), Nara. A szently szzei 1100 ves tncot jrnak.
prilis:
Hana matsuri (Buddha szletsnapja, pr. 8.), orszgszerte nneplik. Buddha kis kpeire des tet ntenek a hdolat jeleknt.
Takayama matsuri (pr. 14.-15.), Gifu kormnyzsg. A takayamai Hie szentlynl tartott versenyeirl nevezetes. Edo-kori (1601-1867) ruhba ltztt emberek ltvnyos dobogkat vontatnak vgig a vroson a Hie szentlytl. Clja a pestis kamijnak (=istennek) kiengesztelse.
Yayoi matsuri (pr. 16-17.), Nikk, Tochigi kormnyzsg. A Futarasan szentlynl tartott nnepen sznes felvonuls lthat.
Mjus:
Hakata Donataku matsuri (mj. 3-4.), Fukuoka. Jelmezes vrosiak lovon ksrik a legends isteneket.
Hamamatsu matsuri (paprsrkny nnep, mj. 3-5.) Hamamatsu, Shizuoka kormnyzsg. Paprsrknyosat eregetnek.
Kanda matsuri (pratlan vekben, a mj. 15. eltti szombat, vasrnap), Tokio. Hordozhat szentlyeket visznek a Kanda Myojin szently krnykn, hogy kiengeszteljk a szently isteneit. Teaszertarts kapcsoldik hozz. Ezenkvl a kzssget is ersti az nnep.
Aoi matsuri (mlyvarzsa nnep, mj. 15.), Kioto. Nagyszabs ltvnyossg a Shimogamo s a Kamigamo szentlynl, egykori csszri meneteket idz. A 6. szzadbl ered. A rsztvevk Heian-kori ruhkban vonulnak a csszri palottl a szentlyekig, az istenek kiengesztelsvel megbzott, egykori csszri kvetek tjt bejrva.
Kormornhalszat (mj. 11-okt. 15.), Nagara foly, Gifu. A szezon elejn jjel, lmpafnynl, idomtott madarakkal halsznak.
Toshogu nagynnep (mj. 17-18.), Nikk. Kzponti esemny, amikor 1000 szamurj-vrtbe ltztt frfi vgigviszi a mikoshit (hordozhat szentlyt) a vros utcin.
Sanja matsuri (mjus 3. pntek-vasrnap), Tokio. A helybeliek a mikoshit zeneksrettel krbehordjk az Asakusa szently krli utckban Olykor italozsba fullad.
Mifune matsuri (mjus 3. vasrnap), Kioto. si csnakfelvonuls, melyet az Oi folyn lesztettek jj.
ESS VSZAK:
A tavasz vgi kellemes idjrst felhs g s szakad es vltja fel, sok helytt fldcsuszamlst s radst idz el. A tjat nyirkos leveg burkolja be. Csupn a tvoli szakon elterl Hokkaido mentesl mindezektl a kellemetlensgektl. Japn tbbi rszn jnius kzeptl jlius kzepig a japnok hortenzikban s ms virgok ltvnyban gynyrkdnek.
Jnius:
Rizsvet nnep (jn. 14.), Dl-Osaka. Hagyomnyos fldmves ruhba ltztt lnyok szertartsszeren rizst vetnek a Sumiyoshi szently fldjein, j termsrt imdkozva.
Chaguchagu umakko (l nnep, jn. 15.), Morioka, Ivate kormnyzsg. Felkestett lovakkal vonulnak a Hachiman szentlyhez.
Sanno matsuri (jn. 16.), Tokio. Hordozhat szentlyeket visznek krbe a Hie szently krnykn.
NYR:
A nyr tulajdonkppen jlius kzepn kezddik, amikor az esfelhk eltnnek az grl. A hsg s a pratartalom egyre magasabb lesz, s jlius kzepn az iskolban kitr a vakci. A tengerben is lehet mr frdeni. A leveg a klnfle bogarak ciripelstl, berregstl hangos; a rizs rohamosan n, az emberek pedig mindent megtesznek, hogy hshz jussanak. m amikor a tlfttt orszg kimerlten shajtozik, a japnok mg akkor is hevesen nnepelnek, pl. tzijtkokkal, melyek bevilgtjk a nyrjszakai gboltot.
Jlius:
Yamagasa matsuri (jl. 1.-15.), Fukuoka. Cscspontja a hatalmas menetsorok versenye tbb mint 5 km hosszan.
Tanabata matsuri (csillagnnep, jl. 7.). A knai legenda orszgos nnepe (kt szerelmes csillagot, Vegt s az Altairt elvlasztja a Tejt, s vente csak egyszer tallkozhatnak). Bambuszrudakat versekkel telert paprzszlkkal dsztenek. A kanagavai kormnyzsgban tartott egyhetes Hiratsuka tanabata keretben Disney-figurk versenyre kerl sor. Az emberek lerjk kvnsgaikat s egy rdra tzik.
Bon (jl. 13-16.; sokfel augusztusban tartjk). A holtak buddhista nnepe. Az sket fogadjk az lk vilgban, aztn ismt bcst mondanak nekik. Bon odori nev hipnotikus tncot jrnak.
Nachi no hi-matsuri (tznnep, jl. 14.), Nachi-Katsura, Wakayama kormnyzsg. A Nachi szentlynl 12 nagy fklyt gyjtanak meg, melyeket fehr ruhs papok hordoznak krbe.
Gion matsuri (jl. 17. s 24.), Kioto. A vros legnagyobb nnepe; a 9. szzadbl ered, amikor az emberek az istenek oltalmt kerestk a hallos bubpestis ellen, mely nagy puszttst vgzet a lakossg krben. Az utck fknt 17.-n telnek meg, legendk jeleneteit brzol transzparenseket hordozzk.
Kangensai zenei nnep (jl. kzepe-aug. eleje), Miyajima, Hiroshima kormnyzsg. Klasszikus udvari zent s tncokat adnak el dszes hajkon az Itsukushima szentlynl.
Tenjin matsuri (jl. 24.-25.), Osaka. A tenmangu szentlynl nneplik. Hordozhat szentlyeket sztatnak le csnakokkal a Djima folyn, az esemnyt dobsz ksr
Hanabi taikai (jl. utols szombat), Tokio. Ltvnyos tzijtk (=hanabi) a Sumida folyn Asakusa mellett; egy Edo-kori nnep jjlesztse.
Augusztus:
Nebuta matsuri (aug. 1-7.), Hirosaki; (aug. 2-7.), Aomori. Igen ltvnyos nnep a tv is kzvetti. Hatalmas, festett, kivilgtott transzparensek s risi maszkos figurk felvonulsa. Nagyon hasonlt a mi Busjrsunkra.
Kanto matsuri (aug. 4-7.), Akita. Frfiak versenye, pznak hordanak, vllukon, homlokukon, llukon s cspjkn lampionokat egyenslyoznak.
Sendai tanabata (a rgi naptr szerinti, eredeti idpontban: aug. 6-8.), Sendai, Miyagi kormnyzsg. A msutt jliusban tartott nnep itteni, hagyomnyos vltozata. Az utckat sznes zszlkkal, lobogkkal dsztik fel.
Ava-odori (aug. 12-15.), Tokushima, Shikoku. Ngy nap, ngy jjel az egsz vros tncol, az nneppel eredetileg egy 1587-ben ptett kastlyra emlkeztek.
Bon (A holtak nnepe, aug. 13-16.), Vallsi rtus, ahhoz a buddhista hithez kapcsoldik, hogy nyron a szellemek visszatrnek ebbe a vilgba a szeretteikhez. Nagy csaldi nnep, mindenki megltogatja, rendbe teszi, feldsztik a srokat. Estnknt ltalban kzs Bon odori tncestlyeket tartanak.
Daimonji rmtz (aug. 16.), Kioto. t nagy rmtzet gyjtanak a vros krnyki hegyeken, gy jelezve a Bon vgt. Utna tnc kvetkezik.
Szeptember:
Hachiman-gu nnep (szept. 14-16.), Kamakura. A lovas jszok felvonulsa s versenye a Hachiman-gu szentlynl mindig tmegeket vonz. Az jszversenyek a hadistennek bemutatott ldozatok.
SZ:
Ilyenkor a gyerekek visszatrnek az iskolba, „bezr” a tenger, a hsg albbhagy. Eljn az ideje, hogy az emberek a rizs betakartsra gondoljanak. Az zleteket elrasztja az alma, hullani kezdenek a levek s szakon hamarosan leesik az els h.
Oktber:
Kunchi matsuri (okt. 7-9.), Nagasaki. Knai eredet srknytncot lejtenek eserny alak dszekkel, kerekes dobogkon vonulnak fel a Suva szentlynl.
Takayama matsuri (okt. 9-10.), Gifu kormnyzsg. A takayamai Hachiman-gu aratsi nnep, emlkezetes elemei a dszes transzparensek.
Kanka matsuri (okt. 14-15.), Himeji, Hyogu kormnyzsg. A Matsubara szentlynl a mikoshit viv, csaknem meztelen ifjak egyms egyenslyoz kszsgt teszik prbra.
Doburoku matsuri (okt. 14-19.), Shirakawa-go, Gifu kormnyzsg. Aratsi nnep tnccal, ivszattal.
Nagoya nnep (oktber kzepn, pntek-vasrnap). Hossz felvonuls Nagoyban trtneti alakok megeleventsvel.
Toshogu sznnep (okt. 17.), Nikk. Vrtbe ltztt szamurjok ksrnek hordozhat szentlyt.
Jidai matsuri (korok nnepe, okt. 22.), Kioto. Egyike a vros hrom legnagyobb nnepnek. A vrosiak sznes jelmezekben idzik meg a 1200 ves Kioto trtnett a Heian szentlynl. 1895-ben kezdemnyeztk Kioto nagy mltja eltti tisztelgsre. Az emberek a 8. szzadtl kezdden jellemz trtneti ruhkba ltzve vonulnak a csszri palottl a Heian szentlyig.
Kurama matsuri (tznnep, okt. 22.), Kioto. Fklykkal vilgtjk ki a kuramai Yuki szentlyhez vezet utat, melyen gyerekek vonulnak vgig fklykkal a kezkben.
November:
Karatsu kunshi (nov. 2-4.), Kyushu. A Karatsu szentlynl nneplik, dszes transzparensek felvonulsrl nevezetes.
Daimyo Gyoretsu (nov. 3.), Hakone. Fldesri felvonuls jjlesztse, a rgi Tokaido ton, Edo s Kioto kztt.
Tori-no-ichi (gereblyevsr, november kzepe), Tokio. Az Asakusa melletti Otori szentlynl fellltott standokon dszes gereblyket (=kumade) rulnak, a jv vi pnz sszegereblyzsre.
Shichigosan (7-5-3 ves gyerekek nnepe, nov. 15.) A szlk ilyen kor gyermekeiket elviszik a szentlybe, hlt adnak egszsgkrt, s ldst krnek rjuk. Szpen ltztt gyerekeket lehet ilyenkor fotzni.
TL:
A hideg vszak Hokkaidon, szak-Honshu s a japn Alpok nyugati rszn ks sszel, az els h lehulltval kezddik. A keleti partokon viszont –gy pl. Tokioban- ritkn havazik tbbet, mint egy pr napot. Dlen, Kyushun elg szraz s meleg marad az id tlen is, Okinavn mg inkbb. Az jv krnyke egyike azoknak az idszakoknak, amikor a legnagyobb az utazsi kedv.
December:
On matsuri (dec. 15-18.), Nara. Kasuga szentlynl nneplik. Rgi idk udvaroncainak, szolglinak, birkzinak felvonulsa.
Hagoita-ichi (tollast-vsr, dec. 17-19.), Toki. Dszesen megmunklt tollastket rulnak a Senji templom krnykn.
Namahage (dec. 31.) Oga, Akita kormnyzsg. Maszkos frfiak felkeresik a hzakat, ahol a gyerekeket ijesztgetik, hogy legyenek jk.
Okera mairi szertarts (dec. 31.), Kioto. Szent tzet gyjtanak a Yasaka szentlynl. Mindenki visz haza egy izz fadarabot, s azzal gyjt tzet az j vben.
Janur:
jv napja (jan. 1.). Japn legfontosabb vallsi nnepe. Elz este ltalban a soba nev metltet esznek, a hossz let rdekbe. Az els napfelkeltt ltni szerencss dolognak szmt. Az v els pr napjn a csaldok templomba, szentlybe jrnak s szerencsetalizmnokat vesznek az j vre.
Dezomeshiki (jvi felvonuls, jan. 6.), Tokio. Egyenruhs tzoltk pardja: akrobatamutatvnyokat mutatnak be bambuszltrk tetejn.
Usokae (rgi holmik cserje, jan. 7.), Dazaifu, Fukuoka kormnyzsga. A Tenman-gu szentlynl tartott nnep.
Toka Ebisu nnep (jan. 9-11.), Osaka. Az Imamiya szentlynl tartjk. Ebisut, a kereskeds istent nneplik, a kvetkez vre j szerencst krnek tle.
Yamayaki (fgets nnepe, egy nappal az jv napja eltt), Nara. A rgi fvet elgetik Wakakusayama hegyn, hogy az j nvekedhessen.
Februr:
Setsubun (babszrs nnepe, febr. 3./4.), orszgos. Nagyobb templomok eltt hres emberek, fknt szumk szjababos zacskt hajtanak a tmegbe, hogy a rossz szellemeket elzzk.
Lampionos nnep (febr. 3./4.), Nara. A 3000 gyertys-lampionos hatalmas tmeget vonz a Kasuga szentlyhez.
Yuki matsuri (h nnep, februr eleje), Sapporo, Hokkaido. Hatalmas, hbl s jgbl faragott szobrok az Odori parkban.
Saidaiji eyo matsuri (pucr nnep, februr harmadik szombatjn), Saidaiji, Okayama kormnyzsg. A Saidaiji templomnl nneplik. Fundosit (=gykktt) visel fiatal frfiak tmege verseng a sttbe hajtott szent plckrt.
Hivatalos nnepek:
Amennyibe a hivatalos nnep vasrnapra esik, a r kvetkez htf is nnepnapnak szmt
jv napja (jan. 1.)
A nagykorsg (20. letv) betltsnek napja (jan.15.)
Nemzetalapts napja (febr. 11.)
Tavaszi napjegyenlsg (mrc. 21.)
Nvnyek napja (pr. 26.)
Az alkotmny emlknapja (mj. 3.)
Gyermeknap (mj. 15.)
A tenger napja (jl. 20.)
Az idsek tiszteletnek napja (szept. 15.)
szi napjegyenlsg (szept. 23.)
Az egszsg s a sport napja (okt. 10.)
A kultra napja (nov. 3.)
A munkrt val hlaads napja (nov. 23.)
A csszr szletsnapja (dec. 23.)