BONSAI
A bonsai (japnul: 盆栽, tlcs kertszkeds, bon=edny, tlca, sai=nvny) mestersgesen, mvszien alaktott, formra vgott, hajltott fa. Nevezik tlcs kertszkedsnek is, mivel a legismertebb formja a kis mret, tlkkban nevelt s alaktott fk tartsa. ltalnosan elterjedt tvhit,hogy a bonsai egy nvnyfaj. Ezzel szemben elvileg brmilyen fs szr ktszik nvnybl lehet bonsait nevelni, termszetesen ennek azrt korltot szabnak az illet faj morfolgiai jellemzi, pl. a tl nagy levlmret, az gelgazsok hinya, vagy a tl nagy tvolsg a rgyek kztt stb. Msik tvhit, hogy a bonsai szobanvny. Ez csak a trpusi-szubtrpusi fajokbl kialaktott fcskkra igaz s ezekre is csak a sajt termszetes lhelykn uralkod klimatikus viszonyoktl eltr krlmnyek kztt. Megjegyzend, hogy ezen fajok nmelyiknek letbentartsa ppen specilis ignyei (magas s kiegyenltett hmrsklet, magas relatv pratartalom) miatt egy tlagos magyar laksban szinte remnytelen vllalkozs.
Trtnete
Mr a Tang-dinasztia idejben is ismertk a bonsait. Eredett sokszor az kori Knnak tulajdontjk, ahol, gy hisszk, a gygytk ilyen mdon szlltottk gygynvnyeiket. Rgen a stlusosan megformlt trzseken volt a hangsly, amiket fleg llat- vagy misztikus figurk formjra alaktottak. Nhny ilyen darab mig is fennmaradt s nagy rtket kpvisel.
A japnok a bonsait a knai stlusbl vettk t s az uralkodi nagykvetsg hozta „divatba” Japnban (7–9 szzad). A Kamakura idszakbl szrmaz penjing a Heian iszakbeli szoksokra hivatkozik s nhny paprtekercsre lett feljegyezve (megrajzolva). A Muromachi idszakban a penjing Japnban klnfle formkat lttt. Csakgy mint a Japn kert, ez is tvette a „Wabi-sabi” mvszformt. Ebben az idben a bonszai mg csak egy kivlasztott trsadalmi rteg kpviselinek szrakozsa volt. Az Edo idszakban a bonszai nevelse mr a daimyo, szamurj, keresked s vroslak rteg szmra is elrhetv vlt. A bonsai-cserp npszerv vlst kveten sok fazekasmester szakosodott kimondottan e tpus ru ksztsre. Azt mondjk, hogy a „bonsai” hasznlata e szakaszban kezddtt. Sok Japn Ukyjo-n szerepel (浮世絵) (vkony falapokra festett tjkpek).
Stlusok
Nem minden tlba ltetett kistermet nvny (fa) bonsai. Ahhoz, hogy egy fbl valban bonsai vljk, valamelyik tradicionlis stlus jegyeit kell hogy viselje, ennek elrshez vek trelmes alakt munkjra van szksg. Szerencsre az vszzadok sorn szmtalan stlus alakult ki, gy ha egy fcska arnyos s eszttikus, majdnem biztos, hogy valamelyik ezek kzl rillik. Az albbiakban a teljessg ignye nlkl a leggyakoribb stlusok rvid ismertetse kvetkezik.
A stlusokat csoportosthatjuk a trzs alakja-szma, a korona alakja, a gykrzet s az elrendezs szerint.
I. A trzs alakja szerint
Chokkan
(Egyenes stlus) A fokozatosan vkonyod trzs egyenesen felfel n, az gak krben szablyosan helyezkednek el. A gykrzet (lehetleg) krben szpen lthat.
Moyogi
Kiss hajlott, kanyarg trzs fa. Az gak s a trzs esetleg kiss csavarodhatnak. A gykrzet itt is szimmetrikus.
Bankan
Nagyon grbe, feltekeredett trzs fcska. A gykrzet egyarnt lehet szimmetrikus, vagy aszimmetrikus.
Nejikan
Itt a trzs mintha meg lenne csavarva, vannak olyan fajok amelyek eleve csavarodottan nnek, de a csavarods lehet mestersgesen elidzett is. A gykrzet itt is szimmetrikus.
Shakan
(Elhajl) Az egyik irnyba hatrozottan megdlt fcska, az gak mindkt oldalon (elcssztatva) megtallhatk. A gykrzet a dlst egyenslyozand, az ellenttes oldalon fejlettebb.
Kengai s Man-Kengai
(Elterl, flig elterl) A kezdetben felfel nv trzs vesen visszahajlik a tl szintje al, a flig elterl stlus esetben nem r a tl szintje al. Elnys a fejlett gykrnyak itt is, mert jobban kihangslyozza a fa erteljes kapaszkodst.
Bunjin
(Aszkta, vagy festi) A trzs lehet enyhn csavarodott, alul kevesebb ggal. Finom, elegns kinzett a megfelel gkialakts s a viszonylag kis edny is kifejezi. A gykrzet lehet aszimmetrikus.
II. A trzsek szma szerint
Tankan
Egytrzs.
Sokan
Kttrzs, "apa s fia". A tvnl ktfel gaz trzs, idelis esetben egy vastagabb s egy krlbell a harmadval vkonyabb rszbl ll. A gykrzet itt is szimmetrikus.
Sankan
Hromtrzs. A trzs a tvnl hromfel gazik el. A gykrzet ltalban itt is szimmetrikus.
Gokan
ttrzs. A trzs a tvnl t fel gazik el. A gykrzet ltalban itt is szimmetrikus.
Kabudachi
Kzs trl ered, srn ll sok trzs nvnyek.
III. A gykrforma alapjn
Neagari
Az ilyen bonsai gykrzete a talajbl kiltszik. A csupasz gykerek azt az rzetet keltik, mintha a nvnynek hossz vek szlssges idjrst kellett volna tvszelnie.
Netsuranari
A sok trzses nvny klnllnak tnik, pedig kzs, valaha elfektetett tvk a talaj alatt kgy alakban hzdik.
Ikadabuki
"Csnak", vagy "tutaj".Tbb trzses nvny, hasonl a netsuranarihoz, de mg ott a trzsek grbe vonalon helyezkednek el, itt ez egyenes.
IV. A korona alapjn
Hokidachi
"Sepr". Egyenesen felfel nv trzs, az gak seprhz hasonlan krben, sokfel gaznak el, fokozatosan egyre vkonyabb gakra bomlanak. A korona szimmetrikus, tbb-kevsb gmb, vagy bbasepr alak.
Fukinagashi
Szlfjta stlus. Mintha az llandan egy irnybl fj szl dnten meg a ft, az gak is e szerint egy irnyba rendezettek. A gykrzet a dlst egyenslyozand, itt is az ellenttes oldalon fejlettebb.
Sashieda
Elnyl. A trzs itt is felfel n, de egy fg klnvlik, s oldalra elnylik valamelyik irnyba. A gykrzet tbbnyire itt is szimmetrikus.
V. Az ltets elrendezse szerint
Yose-ue
Erdcske. Tbb klnll nvnyt ltetnk szpen sszevlogatva, amolyan erdszer elrendezsben. Ha egy kzs gykrbl ered trzsekbl ksztik, akkor Kabudachi a neve.
Sekijoju
Kre ltets. A nvny gykerei egy kvet lelnek s gy futnak le a tlba.
Ishitsuki
Kbe ltets. A nvny egy szikladarabbl n ki. A gykerek a k repedseiben nnek s (lthatan) nem rik el a talajt.
Saikei
Alakfk
Ezek nagy mret bonszaik, melyeket szabad fldben tartanak s leginkbb formra nyrssal, esetenknt ktzssel alaktanak.
Technikk
Sok idt s trdst rdemel. Tapasztalt kertszeknek ajnjuk!!! Kb. 60 centire nnek meg.
Tartsuk
ltalban szabadban, asztalon vagy egyb llvnyon tartjk ket tlen-nyron, de gyakran laksban tartjk ket, amelynek klmja egyltaln nem, vagy csak alig hasonlt az eredeti lhelykhez.
polsuk
ntzs
Mivel lnyegesen kisebb gykrzettel rendelkeznek, mint a szabadban l trsaik, ezrt fontos, hogy ne szradjon ki a fldjk. Ezrt clszer akr naponta ntzni, nmely fajtt permetezni. Naponta egy-kt alkalommal ajnlatos locsolni egszsgesen tartsuk rdekben. A rgyekre klnsen gyelni kell, mert ha vz ri, a bonszaink elsorvadhat, vagy visszafel fejldhet.
Fontos, hogy frdessk is, de ne sz nlkl. A bonszainkat becsljk meg. Figyeljni kell arra is, hogy a szabadtri s az szobai bonszaik ntzsi ignyei klnbznek.
Drtozs
A fiatal, mg rugalmas gak kr rozsdamentes drtot tekerve, az gakat megfelel formra hajltva, azok ezt a formt megtartva fsodnak el. A drtot ne hagyjuk fnt t-hat hnapnl tbb ideig. A fszr kr tekerjk s gy alaktsuk az gat!
Szerszmok
Fontos hogy specilis szerszmot alkalmazzunk.
Talaj s tpanyagok
A bonszai fkat mtrgyval trgyzhatjuk,kezelhetjk. Fontos hogy ne trgyzzuk tl. A nvnyt 2 venknt ltessk t. A humuszos, kertifldes, homokos talajban.
Tlak, trolk
A bonszaiknak klnleges bonszai tl kell, rdemes eredetit venni. A bonsai sszkpnek az edny legalbb olyan fontos rsze, mint maga a nvny. A nevelk ltalban a fa kialaktsa utn vlasztjk a tartt,gy,hogy a kett harmonizljon sznben, alakban, mretben. A vlasztst gyakorlati s eszttikai tnyezk befolysoljk.
Gyakorlati tnyezk: Az ednynek elegend talajmennyisget kell megtartania, hogy a gykerek egy vagy kt vig zavartalanul fejldhessenek. Fagyll legyen, s kell szm vzelvezet nylst tartalmazzon. A bonsaitartk ltalban seklyek, de nha mlyebbet is hasznlhatunk. Erre akkor lehet szksg, ha a fa sok vizet ignyel. Soha ne prbljuk azzal megtakartani az ntzsi idt, hogy tl nagy ednyt vlasztunk.
Eszttikai szempontok: A legfontosabb szably, hogy a cserp vizulisan egyenslyban legyen a fa magassgval s szlessgvel.
A fa helye az ednyen bell szintn meghatrozza a kettjk viszonyait.
Ovlis vagy tglalap alak kontner esetben a legtermszetesebb hatst gy rhetjk el,ha a ft nem kzpre,hanem 2:1 arnyban az edny egyik oldalhoz kzelebb ltetjk. Az ells s hts szltl nagyjbl azonos tvolsgban lehet a nvny. Ha a fa als ga erteljesen kinylik balra,az egyensly kedvrt a ft a tl msik szlhez kzelebb helyezzk el.Az oldalra dl trzsnl arra gyeljnk,hogy a fa cscsa az edny kzepvel kerljn egy vonalba.A bonsai tartja bell mztalan,kvl lehet mzas vagy mztalan. A mztalan,fldszn cserepek ltalban szebben mutatnak,mint a harsog szn ednyek,br nha a gondosan megvlasztott szn fokozza a pomps virgok vagy a ragyog szi lombozat hatst. Egyes bonsaiokhoz jl illik a finoman fnyes, foltos kermiamz.
A cserp stlusa
Fleg klfldn egsz sor tartedny kaphat a bonsaira szakosodott boltokban. Az ednyek nagy rsze Japn Tokoname vidkrl szrmazik. A tervezk rdekes cserepekket alkotnak szerte a vilgon. A fbb alakzatok a kerek, ovlis s szgletes. A festett dekorcij ednyek nem illenek az erdei fkhoz, azok inkbb dsztelen, fldszert ignyelnek.
Egy kis jtancs tlem: Nekem is volt bonsaiom, kett is, de kb csak 2 htig lt meg. Szval nagyon rzkeny, megfelel hmrseklet s gondozs kell neki. Ha bevlaltok egyet, akkor vigyzzatok r s ne legyetek olyan bnk, mint n :)
s hogy mg tbbet megtudjatok a bonsaiokrl ltogassatok el erre a honlapra: http://www.yamadori-bonsai-hungary.hu/
Pr kp a bonsaiokrl: