1. A szerelmes rka
Egyszer, gy szrklet tjt, Kiotban, a Szuzaku ton ballagott egy frfi, amikor tallkozott egy rendkvl szp nvel. Olyan boldognak ltszott, hogy embernknek megengedte, hogy szba elegyedjk vele. Ezek utn mg vonzbbnak tallta. Eleinte nem tudott megbklni a gondolattal, hogy kihagyja ezt a lehetsget, vgl annyi des semmisget suttogott a hlgy flbe, hogy hamarosan beleszeretett.
A n megprblta lecsillaptani.
- Most mr elgg messze mentnk – mondta -, n is nagyon szeretnk tovbbmenni! Meg kell tudnod azonban, hogy ha nem hagyjuk abba, meg fogsz halni.
A frfi tl izgatott volt ahhoz, hogy szavaira figyeljen, s addig erltette, mg vgl a n engedte.
- Tnyleg nem tudlak elutastani – mondta -, mert annyira ragaszkodsz hozzm. Nos, legyen. Megteszem amit kvnsz, s n fogok helyetted meghalni. Ha ki akarod mutatni az irntam rzett hldat, msold le a Ltusz sztrt, s ajnld nekem.
A frfi egy pillanatra sem vette komolyan a n szavait, s vgl kielgtette a vgyait. Egsz jjel egyms karjaiban pihentek s csevegtek, mint a rgi szerelmesek. Hajnalban felkelt a n, s elkrte a frfitl a legyezjt.
- Eljtt az ideje annak, amit megmondtam, helyetted fogok meghalni. Ha bizonytkra van szksged, menj a palotba, s nzz krl a Butoku-csarnokba – szlt, majd tvozott.
El is ment a frfi nappal a Butoku-csarnokba, ahol egy halott rkt tallt, arcn a legyezjvel. Nagyon sajnlta. Miutn lemsolta a Ltusz sztrt, minden hetedik napon a rka lelknek ajnlotta. A negyvenkilencedik nap jjeln azt lmodta, hogy megltogatta a n, krltte angyalok voltak, s azt mondta neki, hogy hla a Tan erejnek, a Tri-mennyorszgban fog jjszletni.
2. Tengeri rdgk
1171 hetedik hnapjnak nyolcadik napjn egy haj sodrdott a part fel Oki szigetnl Izu tartomnyban. A szigetlakk biztosak voltak abban, hogy a vihar sodora ki, s elmentek, hogy megnzzk.
A haj a part mentn vitorlzott, a parttl gy hetven-nyolcvan mterre. Ahogy a sziget laki figyeltk a hajt, a fedlzeten lv rdgk kteleket engedtek le, s hozzktttk mind a ngy oldaln a tenger fenekn lv sziklhoz. Ezutn nyolc rdg beleugrott a tengerbe, s rvidesen felbukkantak a parton. A sziget laki tellel s kles borral knltk ket. Az rdgk egyetlen sz nlkl lttak neki, s gy ettek-ittak, mint a lovak.
Magasabbak voltak nyolc-kilenc lbnl, a fejket bozontos haj bortotta. A testk fekets volt s szrtelen, a szemk pedig kerek, mint a majmok. Eltekintve valamelyes tengeri nvnytl, amit a derekuk krl viseltek, meztelenek voltak, de mindenfle bra volt rfestve a brkre, melyek kr keretet is rajzoltak. Mindegyikknl j hossz bot volt.
Egy rdg megkrte az egyik szigetlakt, hogy mutassa meg az jat s a nyilat. Amikor ttovzott, felkapta a botjt s egyetlen csapssal meglte. Ezutn sszevertek mg vagy nyolc embert, akik kzl ngyen meghaltak, mg ngy, ha sebeslten is, de letben maradt. Ezutn tzet okdtak az rdgk. A sziget laki pedig arra gondolva, hogy mindket meg akarjk lni, elszedtk az jakat s a nyilakat, melyek a szentlyk isteni voltak, s felkszltek a vdekezsre. Ekkor az rdgk visszasztak a vz alatt a hajjukra, majd elvitorlztak a szl ellenben.
A tizedik hnap tizennegyedik napjn jelents rkezett az esemnyrl a tartomny kormnyzsghoz egy selyemvvel egytt, melyet az egyik rdg ejtett el. Azt mondjk, hogy a selyemv mg mindig a Szandzsszangendnak, Kioti hres templomnak a kincstrban tallhat.
3. A festett l
Kanaoka, a fest sok kpet ksztett a visszavonult csszr, Uda palotjban, melyek kzl a legsikerltebb egy falra festett l volt. Ez a l minden jjel lejtt a falrl, s lelegelte a szomszdok fldjt. Senki el nem tudta kpzelni, hogy mi trtnik, mg valaki szre nem vette, hogy friss sr van a festett l patin. Kanaoka azonnal lekaparta a l szemeit. Ettl kezdve semmi sem garzdlkodott a szomszdok fldjn.
4. Ifj vgy
lt Ovari tartomnyban egy fiatal lny, gy tizenegy-tizenkt ves lehetett. ppen kint volt a mez sznt gyjteni, amikor az egyik kzeli fldn dolgoz paraszt szrevette, hogy a fldn fekszik. gy gondolta, meg kellene nzni, mi is trtnt. Egy msfl mteres kgy kszlt a lnyra rtekeredni. Futott a paraszt a kapjrt, hogy elzze a kgyt, amely mr nagyon kzel volt a lny fejhez. Ekkor hirtelen visszahzdott, majd eltnt a kgy. Amikor a paraszt visszatrt, a lny ntudatlanul hevert. Sokig kellett szlongatnia, mg maghoz trt, s meg tudta tle krdezni, mi is trtnt.
- Egy gynyr, jkp fi volt itt – szlt. – Azt mondta, fekdjek le, mire n engedelmeskedtem. Mindent megettem volna, amire krt, de ekkor megijedt valamitl, s elfutott.
Meg akarta tudni a paraszt, hogy visel-e amulettet, mire azt vlaszolta a lny, hogy nem, de a paraszt keresett rajta valami hasonlt. Vgl rjtt, hogy a lny olyan paprral kttte fel a hajt, amelyen Szons varzsszvege volt olvashat.
Mindez az 1260-as vagy az 1270-es vek elejn trtnt.
5.Egy szeretett felesg, egy j, egy fehr madr
Volt egyszer egy frfinak egy szp felesge, akit nagyon szeretett. Egy jjel, ahogy egyms mellett aludtak, azt lmodta, hogy ezt mondja neki a felesge:
- Miutn ennyi ideje egytt vagyunk, n elmegyek messzire, s nem fogsz tbb ltni. De itt hagyok neked valamit, ami rm emlkeztet. Szeresd t helyettem!
Amikor a frj felbredt, nagyon zaklatott volt. Valban elment a felesge. Ez katasztrfa volt. A prnjn egy jat tallt, ami korbban nem volt ott. Bizonyra ez az az emlk, amelyrl beszlt. Vissza jn mg valaha? Csak vrt, vrt, de az asszony sohasem trt vissza.
Mennyire hinyzott! s az j? Azt gondolta, bizonyra valami lczott dmon, ezrt flt tle. De vgl gy gondolta, nincs veszteni valja, gy kezdte magnl tartani, mint olyan dolgot, ami a felesgre emlkezteti.
Teltek-mltak a hnapok. Egy nap az j hirtelen fehr madrr vltozott, majd elreplt dl fel.
A frfi nagyon meglepdtt, s kvette, amerre elsuhant a felhk kztt. Amikor Kii tartomnyba rkezett, a madr emberr vlt.
„pp ahogyan gondoltam! – mondta magban a frfi. – Ez nem volt egy kznsges j, ez valami msnak volt az elvarzsolt formja.”
Ezutn hazaindult, s egsz ton errl a klns dologrl nekelt.
6. A szirup
Egy hegyi templom fukar, ids szerzetese ksztett egy csom des szirupot, aminek j rszt maga nyakalta be, majd gondosan feltette a kcsgt a polcra. Kis tantvnynak pedig nem hogy egy csppet sem adott, de mg figyelmeztette is, hogy ne igyk belle, mert a mrgez anyag meglheti.
A fit gytrte a kvncsisg, hogy is ihasson belle, s egy nap, amikor a mestere nem volt bent, levette a kcsgt a polcrl. Sajnos kilttyintett valamennyit a kpenyre s a hajra, de ez nem vette el a kedvt attl, hogy j nhny kortyot hzzon belle. Ahogy vgzett, szilnkosra zzta a mestere rtkes korsjt az egyik kinti szikln.
Amikor visszatrt a szerzetes, ott tallta a fit, amint olyan keservesen srt, mint akinek a szve szakadt meg.
- Mi trtnt? – krdezte a mester.
- A korsd! – zokogta a fi. – Vletlenl eltrtem a j kis korsdat, s most nem tudom, hogy mit fogsz velem tenni, ezrt gy hatroztam, hogy inkbb a hall, s jt hztam a maradk anyagbl, amirl azt mondtad, hogy mreg, de nem hat. Megprbltam rkenni a kpenyemre s a hajamra, s mgsem haltam meg!
A szerzetesnek semmi sem maradt a szirupjbl, emellett elvesztette az rtkes korsjt is. Micsoda okos fi! Semmi ktsg, nagy tuds lesz belle.
7. A nagy kedvessg
Az orszgon jrvny sprt vgig, ami rettenetes khgst okozott, s elkapta mindenki, a paraszttl a csszrig.
Egy szakcs, aki befejezte a munkjt a munkaadja konyhjban, ks este hazaindult, miutn a hznp nyugovra trt. A kapuban egy dlyfs, flelmet kelt rral tallkozott, aki piros kpenyt, s hivatali fejfedt viselt. A szakcsnyak fogalma sem volt, ki lehet, de miutn az ltzkt ltva ktsge sem tmadt az idegen rangjt illeten, letrdelt s meghajolt.
- Tudod, ki vagyok? – krdezte az r.
- Nem tudom, uram.
- n voltam valamikor a ftancsad, a nevem Ban no Josio, s szmzetsben haltam meg Ijo tartomnyban. Azutn n lettem a dgvsz s a betegsg istene. Mernyletet kvettem el felsge ellen, s megkaptam a jogos bntetsem. De nagy hlval tartozom az orszgomnak azrt a kegyrt, amit lveztem, amg az udvarnl szolgltam, s amikor kiderlt, hogy az idn olyan jrvny pusztt majd, ami mindenkit meglt, n krtem, legyen helyette khgsi jrvny. Ezrt van, hogy mindenkit levert a lbrl a khgs. Azrt vrtalak itt, mert azt akarom, hogy tudasd ezt az emberekkel. Ne flj! – fejezte be, s eltnt.
A szakcs pedig flelemtl gytrve folytatta az tjt, s elmondta mindenkinek, amit ltott s hallott. gy tudtk meg az emberek, hogy Ban no Josio most a dgvsz istene.
De mirt a szakcsot vlasztotta ki Ban arra, hogy beszljen? Brki mst kivlaszthatott volna. Semmi ktsg, bizonyra meg volt r a j oka.
8. Az arckp
Kazan, a visszavonult csszr olyan sokat gondolt a tiszteletre mlt Skura, hogy magval vitt egyszer egy festt a Sosa-hegyre. gy terveztk, hogy a fest elrejtzik egy olyan helyre, ahonnan jl lthatja a szent embert, majd fest egy arckpet rla, amg Kazan beszlget vele. Ahogy nekikezdett, felmordult a hegy, s megremegett, mintegy vlaszknt. A meglepett Kazan, azonnal rjtt, mirt. Be is vallotta Skunak a tervt, s mg jobban tisztelte, mint azeltt.
A fest viszont, semmibe vve az utastst, pttyentett mg nhny szeplt Sku arckpre. Erre jabb remegs rzta meg a hegyet, amitl majdnem kiesett a kezbl az ecset, s rcsppent nhny csepp festk az arckpre. Mindenki meglepetsre a festkcseppek ppen a szeplkre hullottak.
A kp mg mindig a Sosa-hegy kincstrban tallhat.
9. Egy kis veg knny
Heics, a nagy szoknyavadsz mindig ksz volt arra, hogy drmai hangulat zokogsba kezdjen, ha elutastottk, mg akkor is, ha igazn nem is rdekelte annyira a n; mindig gy ment udvarolni, hogy egy kis veg vizet rejtett a ruhja ujjba azrt, hogy knnyeket tudjon sznlelni, s be tudja nedvesteni a ruhja ujjt, ha szksg volt r.
Egy nap Heics felesge szrevette, hogy frje nagy titokban fltesz valamit a hzuk egyik gerendjra, s amikor az ura legkzelebb elment hazulrl, levette. Egy kis veg vz volt s egy kis csomag szraz virgbimb, amit akkor rgnak az emberek, ha azt akarjk, hogy kellemetlen szag leheletk kellemess vljk. Kirtette az veget, majd megtlttte fekete tussal, a bimbkat pedig egrrlkkel cserlte ki. Ezutn visszatett mindent a gerendra.
Egy jjel Heics tnak indult, mint rendesen. De hajnalban nagyon savany kppel trt haza, s kpkdtt, mint a zpores, mieltt bekszldott az gyba.
- Biztos valami gonosz szellem ztt velem rossz trft – motyogta.
Nappal vette szre, hogy fekete ruhja egyik ujja. Ezutn belenzett a tkrbe. Egy foltos, fekete arc nzett vele farkasszemet, melynek sttjbl csak kt szem villogott ki. Ezutn megvizsglta a kis veget. Ht igen, tus volt benne; s az egrrlket is felismerte, amikor egy darabot a kezbe vett.
Mlysgesen megszgyenlt, felhagyott a hamis srssal, s virgbimbkat sem rgott tbb.
10. A sokkez Buddha
1278 nyarn jrvny sprt vgig az orszg keleti rsz, s sok ember meghalt. Egy fi is elkapta a betegsget. gyban fekve azt kiltozta, hogy tbb gyerek gytrte, s arrl panaszkodott, hogy pocskul rzi magt. J nhny szerzetes elkntlta neki az Ezerkar Kannon vdszvegt. Amikor huszonegyedik alkalommal ismteltk, a fi felkiltott:
- Egy sokkez Buddha jtt kia a templombl, s fejbe csapta azokat a gyerekeket! Azok pedig szak fel futottak, mrgesek voltak s kiabltak. A Buddha elzte ket!
Ezutn meggygyult.
A sajt szemmel lttam.
Forrs: Japn regk s mondk
|