JAPN AJNDKOZSI SZOKS

A japnok ajndkozsi szoksai is elgg eltrek. Nagyon szeretnek ajndkot adni egymsnak, fleg nyron (ochugen) s tlen az v vgn (oseibo).
A karcsony s az egyb nnepek sokkal benssgesebbek ajndk szempontjbl. A flvenknti ajndkvsrls viszont trsadalmi ktelezettsg, s mindenki rengeteget aggdik amiatt, hogy megtallja a megfelel ajndkot, amellyel kifejezhetik tanraik, mestereik s idsebb kollgik irnt rzett hljukat s szeretetket. Rgebben az emberek gy adtk t ezeket az ajndkokat, hogy vratlanul megltogattk egymst, aztn rkig hajlongtak a kapuban. Ma mr az ruhzak csomagkld szolglatt veszik ignybe. Az ilyenkor kldhet ajndk termszett bonyolult kvetelmnyrendszer hatrozza meg. A gesztus inkbb formai, semmint tartalmi, gy aztn az ajndk nem lehet tl szemlyes. Nem szabad kiderlnie, hogy mennyire ismerjk az ajndkozott szemlyisgt, s sajt magunkrl sem lehet rulkod; a reprezentcis clbl egymst megajndkoz vllalatvezetk esetben mindez ktszeresen is igaz. Az ajndk nem lehet se tl klnleges, se tl eredeti, se tl specilis. A lnyeg a hasznlhatsg. Japnban a zldsg s a gymlcs is nyencsgnek szmt, a szn, a forma s a csillogs fontosabb, mint az z. Ezekben az idszakokban, szinte teljesen kirlnek a nagyruhzak polcai. ltalban minden ruhznak van csomagkld rszlege, ahol asztal mellett lve beszlhetjk meg, hogy mit hova kldjenek. A legfontosabb dolog a csomagols. A „kicsit sprols” emberek szmra lehetsg van arra is, hogy utcai rusoktl vegyk meg a tekintlyes ruhzak csomagolpaprjait s egy kis munkval rtkesebb varzsoljk. (Kt kil Mitsukoshi paprba csomagolt vaj tbbet r, mint egy sima paprzacskba csomagolt aranyra.)
Az ajndkot hagyomnyosan nem illik az ajndkoz szeme lttra kibontani. Ha gy tennnek, akkor fenn llna annak a veszlye, hogy olyan gesztust tennnek elrulva magukat, hogy nem pp ez az ajndk, amelyre vgytak. Az ilyen rulkod gesztus borzaszt szgyen lenne, ezrt mg a lehetsge is kerlend. Ajndkot nem elfogadni rettent udvariatlansg, mg akkor sem illik ilyesmit tenni, ha mr tnyleg elegnk van a konzervsonkbl, s tudjuk, hogy ismt azt fogunk kapni. A lektelezettsg fogalmnak egyenes kvetkezmnye, hogy a japnok mindig tbbre becslik az ajndkot a vals rtknl, gy aztn rtkesebb ajndkkal fogjk viszonozni. Bizony, egyms megajndkozsa knnyen vgtelen adok-kapokk fajulhat, melynek sorn a felek egyre elegnsabban becsomagolt s egyre rtkesebb ajndkokkal bombzzk egymst. Az ilyesmit gy lehet a legegyszerbben elkerlni, ha eleve senkit se kteleznk le azzal, hogy ajndkot adunk neki.
Forrs: Sahoko Kaji, Noriko Hama s Jonathan Rice
Mirt nem brjuk a japnokat?
|